1. Ana Sayfa
  2. Evcil Hayvan
  3. Yavru Kedi, Yavru Kedi Bakımı, Yavru Kedi Besleme

Yavru Kedi, Yavru Kedi Bakımı, Yavru Kedi Besleme

featured

Yavru kedi çoğunlukla 100-120 gr arasında olmak üzere, 80 ile 140 g arasında doğum ağırlığına sahiptir. Yavru kedi yaşamının ilk dört haftasında beslenmesi bakımından tamamen anne sütüne bağımlıdır.

Yavru Kedi Bakımı Ve Beslemesi

Yeni Doğan (neonatal) Dönemi (1-2. Hafta)

Yavru Kedi için yeni doğan (neonatal) dönemi doğumdan sonraki ilk iki haftayı oluşturur. Bu süreç daha çok uyku ve yeme ile geçer. Yavru tamamen anneye muhtaçtır. Anne düzenli aralıklarla yuvaya gelir, yavrularını yanına yatarak emzirir. Yavrular doğumdan sonraki 1. haftada günün 4 saatini süt emerek geçirirler. Bu zaman 2. haftada 3 saate, 3. haftada 2 saate düşer. Bazı yavrularda 1.haftada 8 saat emme de görülebilir. Yavrular genellikle aynı memeden süt emer. Bu hem kavgayı önler hem de laktasyon (memelerden süttün geldiği dönem) için optimum uyarım sağlar.

Yavru Kedi, Yavru Kedi Bakımı, Yavru Kedi Besleme

Yavru kedi, gözleri kapalı ve işitme duyuları az gelişmiş bir şekilde doğar. Dolayısıyla yaşamın ilk 2 haftasında daha çok koku alma, dokunma ve ısı duyuları baskındır. İlk 10 günde gözleri tamamen kapalıdır. 16 gün içinde açılabilir. İşitmeyi sağlayan kulak kanalı 1. haftadan sonra açılır. Anne yavruların ürinasyon (işeme) ve defekasyonunu (dışkılama) uyarmak için ürogenital bölgeyi yalar. Yavrular emdikten sonra uyur. Ancak derin ve sessiz bir uyku değildir. İstem dışı kas kontraksiyonları (kasılma), düzensiz solunum vardır. 7. Güne kadar müdahaleye gerek yoktur. Bunlar olmaksızın uyuyorsa hasta olabilir yakından gözlemlenmelidir.

Geçiş Dönemi 3. Hafta (Gözünü açtıktan sonraki dönem)

Yavru kedi anneye olan bağlılığını bir nebze azaltmıştır. Kendi bağımsızlığını kazanmaya başlar. Bu haftanın ortalarında yavru yuvadan ara ara uzaklaşır ve anne kediyi takip eder. Acıkınca veya yavrulardan uzaklaşınca ağlamazlar. Ancak sıcak ve tok olsalar bile tanımadıkları bir çevrede ağlarlar. Üçüncü haftada ilk dişler patlar.

Sosyalleşme Dönemi 3-9. Hafta (3 haftadan sütten kesmeye kadar)

Yavru Kedi, Yavru Kedi Bakımı, Yavru Kedi Besleme

Yavru kedi için geçiş periyodunun ardından sosyalleşme dönemi başlar. Oyun davranışlarında artış görülür. İnsanlarla yakın temas bu dönemde ortaya çıkar. Anne yuvadan daha sık ve uzun süre ayrı kalır. Yavru başka kaynaklardan beslenmeye başlar. 3-4. haftada yavrular süt dişleri çıktığında mamaya (yavru kedi maması) alıştırılır. Birçok markanın yavru kedi maması bulunmaktadır. Besin değerlerini inceleyerek ve ekonomik olarak size  uygun olanı tercih edebilirsiniz. Bu mamalar en az % 25-30 protein 4.0 kcal/g ME içermelidir.

Sulu mamalar bire-bir sulandırılarak katı mamalar da bire-üç ılık su ile sulandırılarak verilir. Eğer kediniz mama yemekte zorlanıyorsa mamaları daha küçük parçalara bölerek besleyebilirsiniz. 5. haftada yeterli miktarda katı mama tüketmelidir. Bu haftadan sonra annenin sütü giderek azalmaktadır. 6-9. Haftada tamamen sütten kesilebilir. Bu dönemin sonunda kaplardan su içebilirler, katı mamaları yiyebilirler.

Enerji ihtiyacı Genellikle sıcak ortamda uyuduğu için enerjinin büyük kısmını büyüme için harcar ve dinlenme zamanındaki enerji ihtiyacına yakındır.
Ne kadar yem vereceğim ? Yavru kedinizde sindirim problemlerine neden olabilecek ani mama değişikliklerden kaçınmalısınız. İlk hafta kedinizi aldığınız yerde verilen mamayı vermeyi özen gösteriniz. Başka bir mamaya geçişin yeni bir ortama girdiğinden dolayı oluşabilen stresi geçtikten sonra yapılması daha iyidir
Yavruyu alınca hangi mamayı ne kadar miktarda yediğini öğreniniz. Başka bir mamaya geçiş aşamalı olarak yaklaşık bir haftada gerçekleşmelidir böylelikle yavrunun gelişimi için zararlı olan ishal olayının da önüne geçilmiş olunur.
Evdeki kedi ve köpekler 30 gr / 1 kg canlı ağırlık kuru mama tüketirler (yaşama payı)
Yavrular hızlı büyüme döneminde yaklaşık 3 kat daha fazla yem tüketirler
Konserve yem verilirken kuru mama için hesap edilenin 3 katı kadar verilmesi gerekir
İshali önlemek için aşırı beslemeden kaçınmak lazım.
Ne sıklıkta besleyeceğim? Aldığınız mamanın önerilen kullanım şekli doğrultusunda beslemeye başlayabilirsiniz ya da bilimsel olarak iki farklı besleme metodunu kullanabilirsiniz bunlar aşağıda belirtilmiştir.
1) Sürekli önlerinde bulunabilir (Ad libitum): Beslemede kedi ve köpeklerin önünde tüketeceğinden fazla yem bulunur. Böylece hayvan istediği kadar çok yiyebilir. Başlıca avantajı hızlı ve kolaydır.
Her zaman hayvanın önünde taze yem bulunmasına dikkat edilmelidir. Emzirme döneminde tercih edilen bir yöntemdir.
Eğer yem her zaman önlerinde bulunursa kediler bir günde 12-20 öğün yerler.
2)Öğünler halinde verilebilir
Kediler günde 1’den fazla öğün beslenmelidir
Yemin tipine ve çevre koşullarına göre miktarı değişmektedir.
Temiz su her zaman önlerinde bulunmalıdır

Yavru Kedi Bakımında Gerekli malzemeler

Yavru Kedi, Yavru Kedi Bakımı, Yavru Kedi Besleme

Taşıma çantası: Kedimizi bir yerden bir yere nakli sırasında güvenli bir  şekilde taşımamız için gereklidir. Birden fazla çeşitte taşıma çantası bulunmaktadır. Bunu seçerken  alacağınız kedi taşıma çantasının boyutu yavru kedimize göre olmalıdır. Daha sonra da kedinin çanta içerisinde ayakta durabileceği, kendi çevresinde dönebileceği ve içerisinde yeterli hava akışını sağlayacak aralıklara sahip olmalıdır. Kedinizin kolaylıkla açamayacağı ve uzun ömürlü olması için kapağı sert plastikten ya da metal olan kaliteli kedi taşıma çantalarını ve kaplarını tercih etmelisiniz.

Mama ve su kapları: Temizlenmesi kolay, kedimizin kolay bir şekilde erişebileceği ve beslenmesini rahat yapabileceği boyutlarda olmalıdır. Bakteri oluşumunu engellemek için bu kapların sıklıkla temizlenmesi gerekmektedir. Kedimizin suyu günlük yenilenmelidir. Bazı kedilerin plastik mama ve su kaplarına alerjisi olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Yavru Kedi, Yavru Kedi Bakımı, Yavru Kedi Besleme

Kedi tuvaleti, kumu, temizleme küreği: Kedi tuvaleti seçerken yavrumuzun ileride de kullanabileceği boyutta seçmekte fayda vardır. Yavru kedi için başlangıçta birkaç farklı marka kedi kumu seçip deneme yapmanız ve sürekli kullanacağınız kedi kumunu belirlemeniz faydalı olacaktır. Çünkü tüm kedi kumu paketlerinde tozsuz, antibakteriyel, yüksek sıvı emiş gücü, iyi topaklanan kedi kumu ibareleri bulunuyor. En iyi kedi kumu seçimi kedinizin deneyerek yapacağı seçim olacaktır. Yavrularımız için öncelikle ince taneli kumlar seçilmeli, yavrumuzun daha kolay eşebilmesine ve patilerine zarar vermemesine dikkat edilmelidir. Gün içinde kumun iki kez temizlenmesi önerilmektedir.

Kedi yatakları: Annesinden ve kardeşlerinden yeni ayrılmış kedimizin kendini güvende ve huzurda hissetmesi için gereklidir. hHatta yatağının bir kenarına sıcak su torbası gibi annesinin sıcaklığını hissettirecek malzemeler bulundurulabilir.

Kedi tırmalama çubuğu: Kedilerin iç güdüsel olarak tırmalama ihtiyaçları vardır. Küçük yaşlarda iken bu tırmalama çubuklarına alıştırmak ileriki süreçte evdeki eşyalara zarar vermeleri önlenebilir.

Kedi tasmaları: Küçük yavrularımız bazen ev içerisinde kaybolabiliyor. Tasma içerisindeki çıngırak sayesinde yerini kolaylıkla bulmamızı sağlayacaktır.

Kedi tarağı: Tüy ve deri sağlığı açısından önemlidir. Günlük taramak hem ev içerisine dökülen tüy miktarını azaltacak hem de tüyler canlı ve düzenli görünecektir.

Kedi oyuncakları: Renkli ses çıkaran oyuncaklara kediler ilgili olacaktır. Oyuncak seçerken bu dikkate alınabilir.

SSS

Yavru kedilerde 3-4. haftalarda süt dişleri çıkmaya başlar. Bununla birlikte yavru kedi maması ile kedinizi besleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için 724veteriner.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yavru kediler 6-9. haftaya kadar süt ile beslenir. 3-4. haftadan itibaren yavru kedi maması kullanmaya başlanabilir. Sulu mamalar tercih edilebilir. Detaylı bilgi için 724veteriner.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

3-4. haftadan itibaren yavru kedi maması kullanmaya başlanabilir. Sulu mamalar tercih edilebilir. Detaylı bilgi için 724veteriner.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yavru kediler 6-9. haftaya kadar süt ile beslenir.

Yavru kediler 6-9. haftaya kadar süt ile beslenir. Sütten kesildikten sonra yavru kedi mamaları ile beslenebilir. Detaylı bilgi için 724veteriner.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap