1. Ana Sayfa
  2. Evcil Hayvan
  3. Siyam Kedisi Özellikleri, Siyam Kedisi Bakımı

Siyam Kedisi Özellikleri, Siyam Kedisi Bakımı

siyam kedisi

Siyam kedisi, kediler arasında kendini belli eden farklı renk ve karakteristik özelliklere sahiptir. Siyam Kedisi, fiziksel olarak dikkat çekici görüntüye sahiptir. Bu yazımız ile siyam kedisi özellikleri ve siyam kedisi bakımı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Siyam Kedisi Özellikleri

Siyam kedisi, insanlarla iletişimi oldukça güçlü bir kedidir. Ortalama yaşam süreleri 15-20 yıldır. Farklı renk ve dikkat çeken huylarıyla kediler arasında kendini hemen fark ettiren bir ırktır. Siyam kedilerinin yüzü ve patileri genellikle koyu kahverengidir. Krem ve kahverengi renklerinin karışımından oluşan tüyleri, farklı renklere bürünmelerini sağlar. Masmavi gözleriyle ve karakteristik yüz hatları ile en çok ilgi gören cins kedilerden biridir. Siyam kedisinin tanınır hale gelmesinin çok eski bir tarihi var. Siyam kedisi Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland’da görülen bir cins kedidir. İsmini de Tayland’ın eski adı olan Siyam’dan alır.

Siyam kedisi hareketli bir yapıya sahiptir. Uzun ve sağlıklı bir yaşama sahip olmaları için düzenli egzersiz yapmaları gereklidir. Ayrıca uykuyu da seven bu ırk, sakin ve rahat ortamlarda rahat bir şekilde uyuyabilir.

Siyam Kedisi Karakter Özellikleri

Siyam kedisi, karakter olarak inatçı ve konuşkandır. Bu özellikleri sayesinde ilgi isteklerini veya oyun oynama isteklerini rahat bir şekilde belli ederler. Adeta size cevap verir gibi bir ses tonu ile isteklerini anlatabilirler. Sevimli ve zeki bir karaktere sahip olan bu kedi ırkının çocuklarla da arası çok iyidir. Sevdiklerine zarar vermemek için fazlasıyla özen gösterir. Duygusal bir yapıya da sahip olan Siyam kedisi, insanlarla kısa zaman içinde bağ kurabilir. Ayrıca koruma içgüdüsüne de sahiptir. Aile bağları çok sağlamdır ve sahibini daima korumaya çalışır. Siyam kedisi, sahibine karşı sıcak kanlı davranır ve peşinden hiç ayrılmaz.

Siyam Kedisi Fiziksel Özellikleri

Siyam kedisi, genellikle 5-10 kg ağırlığa ve ince uzun vücut yapısına sahiptir. Zayıf gibi görünseler de güçlü bir ırktır. Asil bir duruşa sahip olan Siyam kedilerinin vücudunun bir kısmı açık, bir kısmı ise koyu tüyler ile örtülüdür. Genetik olarak melez yapıya sahip olmasalar da Himalaya, Bali ve İran kedilerinden izler taşır. Kıvrak hareketler yapabilirler. Koyu renkli gözlere sahip olmaları ayrıca dikkat çekici olmalarına sebep olan bu ırk en beğenilen kedi ırklarından biridir.

Siyam kedisi, beyaz veya krem rengi tüylere sahip olarak dünyaya gelir. Ancak bulunduğu iklim koşullarına göre tüy renklerinde değişme görülebilir. Buna sahip oldukları bir enzim sebep olur. Örneğin soğuk iklim şartlarında yetişen Siyam kedisinin tüyleri doğduktan birkaç hafta sonra koyulaşabilir.

Siyam Kedisi Özellikleri, Siyam Kedisi BakımıSiyam Kedisi Tuvalet Eğitimi

Siyam kedisi sahibiyseniz tuvalet eğitimine önem göstermelisiniz. Özellikle kediniz gün içerisinde sürekli evde kalıp dışarı çıkmayacaksa tuvalet eğitimini vermeniz şart. Her kedide olduğu gibi kumun içine tuvaletini yapması için tuvalet kabı kullanmanız gerekecektir. Siyam kedisi hijyenik bir yapıya sahiptir. Bu nedenle aynı tuvalet kabına bir daha çiş yapmamayı tercih edebilir. Tuvaletini rahat yapmasını sağlamak için tuvalet kabını sakin bir köşeye koymalısınız.

Siyam Kedisi Beslenmesi

Siyam kedisi, fare ile beslenmekten hoşlanan bir ırktır. Ancak ev ortamı onun doğal ortamı olmadığı için fare ile aynı besin değerine sahip kedi mamaları kullanılabilir. Siyam kedisi yavrusu ise 6 ay boyunca günde 2-3 kez beslenir. Yetişkinlerde ise günde 2 kez beslenme yeterli olacaktır. Kedinizin hızlı ve sağlıklı gelişimine devam edebilmesi için yaşına ve kilosuna uygun mamalar vermelisiniz. Kedinizin uzun ömürlü olması için çok kilo almamasına özen göstermelisiniz.

Siyam Kedisi Yavru Bakımı

Siyam kedisi yavru bakımı zor değildir. Ayrıca kolay bir şekilde eğitim verilebilir. Yemek yemeyi çok sevmedikleri için formda kalmayı başarırlar. Siyam kedisi yavrusu ilk 6 ay boyunca günde en az 2-3 defa beslenmelidir. Kediniz ile aranızda iyi bir bağ kurabilirseniz büyüdükçe sizin karakter özelliklerinize benzer hareketler sergilemeye başlayacaktır. Gergin ortamları onları hasta edebilir.

Yorum Yap