1. Ana Sayfa
  2. Evcil Hayvan
  3. Rottweiler, Rottweiler Özellikleri, Rottweiler Yavru Bakımı

Rottweiler, Rottweiler Özellikleri, Rottweiler Yavru Bakımı

featured

Rottweiler, Almanya kökenli bir bekçi ve koruma köpeğidir. Rottweiler özellikleri arasında sürü gütme, bekçilik özellikleri yer almaktadır. Rottweiler bilinen en eski köpek ırklarından biridir.

Rottweiler Fiziksel Görünümü

Rottweiler, Rottweiler Özellikleri, Rottweiler Yavru Bakımı

Rottweiler, orta ile büyük ırk standartları arasındadır. Ne ağır ne hafif. Ne uzun ne de kısa bacaklı bir köpektir. Kaslı ve güçlü yapısı sayesinde , çevik  dayanıklı ve güçlü bir köpek olmasını sağlamıştır. Rottweiler, genel olarak vahşi ve tehlikeli bir ırk olarak görülür. Bilinenin aksine iyi huylu, sadık ve itaatkardır. Rottweiler iyi niyetli ellerde olduğu müddetçe aileye uygun bir ırktır. Rottweiler’ın sahibinin unutmaması gereken bu ırkın bir süs köpeği değil iş köpeği olduğudur. Bedeni çok güçlü olduğundan vahşi davranışlar sergilediğinde tehlikeli olur. Bu durum, yetersiz veya yanlış eğitilmesinden kaynaklanır.

Rottweiler, Rottweiler Özellikleri, Rottweiler Yavru Bakımı

Rottweiler Sahipleneceklerin Bilmesi Gereken Noktalar

Rottweiler sahiplenecek kişi profesyonel ya da daha önce köpek tecrübesi olmuş, bu ırk hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Çünkü kontrolü konusunda dikkat gerektiren baskın davranışları diğer ırklara göre daha fazladır. Bu yüzden doğru yönlendirme yapabilecek ve yeterli vakit ayırabilecek kişiler tarafından çok iyi bir itaat programı içerisinde bakılmalıdır. Rottweiler kökenlerinde iş köpeği olması günlük aktivite ihtiyacı yüksek olduğu bilinmeli egzersizleri düzgün bir şekilde planlanmalıdır.

Rottweiler sıkı bir tüy yapısı, kaslı vücudu sayesinde soğuk havalara karşı dayanıklıdır. Hem ev ortamında hem de dış ortamda rahatlıkla bakılabilecek bir köpektir. Yersiz havlamazlar ve genelde sessiz olması apartmanda besleyecekler için pozitif bir yanıdır.

Rottweiler eğitilebilirliği yüksek olmasına rağmen özgüveni yüksek bir köpek olduğu için tür içi ve tür dışı sosyalizasyonu iyi yapılmalıdır. Doğru itaat programı oluşturulmamış ise problem yaratabilecek bir köpek ırkı olduğunu unutmamalısınız. Düzgün yetiştirildikleri taktirde son derece sadık uyumlu olan bir ırktır.

Rottweiler sahiplenirken kontrolsüz üretim yapılan yerlerden sahiplenilmemeli çünkü çok yakın akrabalı eşleştirmeler yapılmakta buna bağlı olarak genetik problemlerle sıkça karşılaşılmaktadır.

  ERKEK DİŞİ
Ağırlık 50-60 kg 40-50 kg
Boy 60-70 cm 56-63 cm
Renk Siyahtır.
İki gözün üzerinin ve kuyruk altının yanı sıra yanaklarda, ağız üzerinde, boğazda, göğüste ve ayakların üzerinde açıkça ayırt edilebilen zengin kahverengi lekelere sahiptir.
Genel Görünüm Rottweiler; orta ve büyük boylarda, iri yapılı, ne çok ağır ne de çok hafif, ne uzun bacaklı ne de çok kısa bir köpektir.
Rottweiler’ın güçlü, çevik ve dayanıklı olmasıyla doğru orantılı olarak, sıkı ve sağlam yapısı doğal bir getirisidir.
F.C.I (Fédération Cynologique Internationale): Uluslararası köpek kulübünün internet sitesinden ırk standartlarıyla ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.
Ortalama yaşam süresi 8-10 yıl
Karakter (mizaç) ve Özellikleri Çok iyi koruyucu özellikte bir köpek.
Kassal yapısı oldukça gelişmiş özellikle çene kasları güçlü bir ırktır.
İtaat konusunda iyi bir köpektir ancak profesyonel kişilerin ya da tecrübesi olan kişiler tarafından bakılmasında fayda vardır.
Baskın davranışları oldukça fazla gözlenen bir ırk.
Günlük aktivitesi yüksektir.
Yersiz havlamazlar genellikle sessiz bir köpektir.
Eğitilebilirliği yüksek
Genetik Yatkınlıklar Tüm büyük ırk köpeklerde olduğu gibi kalça ,dirsek displazisi(çıkıklığı) genetik olarak yatkınlıkları vardır.
Addison hastalığı(hipoadrenokortisizm)
Hipotiroidizm(Troid bezi hormonlarının eksikliği;salgılanmasında veya üretiminden kaynaklı.)
Bazı göz anomalilerine yatkınları vardır örneğin kiraz göz olarak bilinen (cherry eye)gibi.
Kalp problemlerine de yatkınlıkları vardır hipertrofik kardiyomiyopati, dilate kardiyomiyopati gibi
Mide dönmesine yatkın (GDV)

Rottweiler Beslemede Dikkat Edilecek Noktalar

Rottweiler fazla miktarda mamanın bir anda verilmesi, uzun açlıklar sonrası hızlı bir şekilde mamanın tüketimi esnasında mama ile birlikte fazla miktarda gaz mideye gidecek ve besleme yapıldıktan sonra sıçramaya, ani dönüşlere dayalı egzersizler yaptırılması sonucu  mide dönmesi diye bilinen gastrik dilatasyon volvulus olguları gözlenmektedir.

Semptom olarak ;

  1. Karın bölgesinde ani şişme
  2. Halsizlik, ilerleyen durumlarda koma
  3. Başarısız kusma girişimleri
  4. Karında ağrı
  5. Kambur durma
  6. Huzursuzluk
  7. Aşırı salya salınımı , gibi bu tarz semptomları hayvanınızda gözlemliyorsanız çok hızlı bir şekilde veteriner kliniğine götürülmeli, Veteriner hekiminize yeterli bilginin eksiksiz verilmesi önem taşımaktadır aksi takdirde hayvanınız kaybedebilirsiniz.Bazen yapılan müdahaleler de yetersiz kalmaktadır bu yüzden dolu mideyle egzersiz yaptırılmamalıdır.

Rottweiler Eğitimi

Rottweiler dominant yapıları eğitimlerinin sakin, sık ve sıkı olmalıdır. Öğrenmeye istekli olmaları ile birlikte itaat eğitimi kesinlikle olmalıdır. Bir çok çeşit sportif aktiviteye uyum sağlamasının belki de en önemli sebebi akıllı olmasıdır.

SSS

Rottweiler dominant yapılı bir köpektir. Eğitimleri sakin ve sıkı olmalıdır. Öğrenmeye istekli olmaları ile birlikte itaat eğitimi kesinlikle olmalıdır. Bir çok çeşit sportif aktiviteye uyum sağlamasının belki de en önemli sebebi akıllı olmasıdır.

Rottweiler, Almanya kökenli bir bekçi ve koruma köpeğidir.

F.C.I (Fédération Cynologique Internationale): Uluslararası köpek kulübünün internet sitesinden ırk standartlarıyla ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kaliteli, kuru köpek mamaları kullanabilirsiniz. İçlerinde her türlü ihtiyacı giderecek karışımlar olduğu için, köpeğiniz rahatsız olmayacaktır. Köpeğinizin yiyeceğinin, ancak %20' si et olabilir. Et olarak, kuzu eti, tavuk eti, hindi eti, dana eti kullanabilirsiniz. Eğer sadece et veriyorsanız ( ki tavsiye etmeyiz ) mutlaka kalsiyum ve potasyum takviyesinde bulunmalısınız. Kaliteli tüm konserve mamaları kullanabilirsiniz. İçeriğine dikkat ederek almanız ve köpeğiniz daha önce hiç yemediyse, yedikten sonraki dışkı durumunu ( ishal, kabızlık ) kontrol etmelisiniz.

Yorum Yap