İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Evcil Hayvan
  3. Pomeranian Boo Özellikleri, Pomeranian Köpek Hakkında Bilgiler

Pomeranian Boo Özellikleri, Pomeranian Köpek Hakkında Bilgiler

featured

Pomeranian Orta Avrupa’nın Polonya ile Almanya civarı bölgelerinde ortaya çıkmıştır. Pomeranian Boo, ismini ait olduğu bölge olan Pomeranya’dan almaktadır. Pomeranian kökeni Spitz ırkı köpekleridir.

Pomeranian Özellikleri

Pomeranian Boo Özellikleri, Pomeranian Köpek Hakkında Bilgiler

Pomeranian küçük ırk köpek kategorisinde olup, hareketli, neşeli, aktif bir köpektir. Rahatlıkla kucağa alınabilmekte bu da taşıma kolaylığını sağlamaktadır. Pomeranian köpek fiziksel özelliklerinde öncelikle dikkat çeken görünüm özelliği; kafaya gömülü kulaklar, yüzünü geniş gösteren tüyleri, kısa bir burun ve deriyi göstermeyecek şekilde yoğun, iki katmanlı tüyleridir.

Pomeranian köpekler yavru iken açık renkli doğarlar ve büyüdükçe tüylerinin rengi koyulaşarak son rengine bürünür. Pomeranianlar orta uzunlukta tüy yapısına sahiptirler, tüy dökmeye yatkın bir ırktır bu yüzden tüyleri düzenli taranıp dönem dönem bakımları yapılmalıdır.

Ağırlık 1,5 – 3,5 kg değişkenlik göstermektedir.
Boy 3 farklı boyutlarda Pomeranian görebilmekteyiz. Bunlar;
Teacup (En küçük boy) en fazla tercih edilen.
Medium size (Orta boy).
Standart Boy (En büyük boy).
Renk Kahverengi, Portakal Rengi, Beyaz, Siyah, Gölgeli Gri, Tan gibi birçok farklı renk varyasyonları göstermektedirler.
Ortalama Yaşam Süresi 12-16 yıl
Karakter ve Özellikleri Aktif
Neşeli
Hareketli
Eğitilebilirliği yüksek.
Yaşadığı ortama oldukça kolay adapte olabilen Pomeranian köpek ırkı apartman dairelerinde kolaylıkla yaşayabilir.
Uzun tüylü olanlarda tüy dökülmesi görülebilmektedir.
En belirgin karakter özelliği inatçılıklarıdır.
İnsanlarla oldukça yakın ilişkiler kurabilirler.
Havlamaya yatkınlık gösterebilmektedirler, özellikle iyi sosyalleştirilmişler ise daha çok dış ortamda tür içi ve tür dışı canlılara karşı agresif davranışta bulabilmektedirler.
Genetik yatkınlıklar Alopesi
Black skin disease gibi deri hastalıklarına oldukça yatkındır bu hastalık ortalama 1-1,5 yaşlarında ortaya çıkmaktadır.
Polydontia: Genellikle süt dişlerini dökme sırasında problem yaşayan bir ırk olduğu için bazen süt dişini dökmeden kalıcı dişleri de çıkabilmektedir ağızda fazla diş görülmektedir. Eğer 8-9 aylık iken hala süt dişlerini dökmemiş ise veterinerinizle irtibata geçmelisiniz.

Pomeranian Boo Evde Beslenir mi?

Pomeranian son 5 yıl içerisinde Türkiye de popülerleşmiş bir ırktır. Yaşadığı ortama oldukça kolay adapte olabilen Pomeranian Köpek ırkı apartman dairelerinde kolaylıkla yaşayabilir. Türkiye de insanlar fenotipik özelliklere bakarak Pomeranianları belli kategorilerle anmaktadırlar örneğin sivri burunlu olanlara tilki suratlı, yuvarlak olanlara ayıcık suratlı olarak tanımlamaktadırlar. Ancak Pomeranianlar tek bir ırk standartlarındadırlar.

Pomeranian Egzersiz İhtiyacı

Pomeranian Boo Özellikleri, Pomeranian Köpek Hakkında Bilgiler

Pomeranian, küçük olması köpek olduğunu unutturmamalı günlük egzersizleri yaptırılmalıdır, dışarıya çıkartılıp sosyalleştirilmelidir. İyi sosyalleştirilmediğinde bazı davranış problemleri ortaya çıkarmaktadır. Kökenleri Spitz (Bekçi, koruma özellikleri iyi gelişmiş bir ırk) ırkı köpek olmasından dolayı havlamaya karşı yatkınlıkları olabilmektedir.

Pomeranian Sahiplenecekler Dikkat Etmeli

Pomeranian ırkı sahiplenecek kişiler bilinçli yetiştiriciler ile iletişim kurmalı. Merdiven altı olarak tabir edilen yerlerden ya da internet sitelerinden kendiniz görmeden sosyal davranışlarını test etmeden edinmemelisiniz. Aksi takdirde, popüler bir ırk haline gelmesiyle çok fazla suistimale uğraması söz konusudur.

Pomeranian ırkının son dönemde kafeslerde yetiştirilip sosyalleştirilmeden satışları gerçekleştirildiği gözlenmektedir. Bu durum sosyalliği düşük, birçok şeyden korkan ya da çok fazla agresyon gösteren, stres bozukluklarına bağlı davranış problemleri gösteren Pomeranianlarla karşılaşma olasılığınız artmaktadır.

SSS

Yaşadığı ortama oldukça kolay adapte olabilen Pomeranian Köpek ırkı apartman dairelerinde kolaylıkla yaşayabilir.

Kaliteli, kuru köpek mamaları kullanabilirsiniz. İçlerinde her türlü ihtiyacı giderecek karışımlar olduğu için, köpeğiniz rahatsız olmayacaktır.

Pomeranian fiyatları hakkında güvenilir ve bilinen satıcılardan bilgi alabilirsiniz.

Pomeranian eğitilmeye yatkın bir köpektir. Tuvalet ve basit itaat eğitimlerini uzmanlara danışarak kendiniz verebilirsiniz.

Yorum Yap