İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Evcil Hayvan
  3. Maltese Terrier Hakkında Bilgiler, Maltese Özellikleri
Trendlerdeki Yazı

Maltese Terrier Hakkında Bilgiler, Maltese Özellikleri

maltese

Maltese terrier kökeni Malta bölgesi yani, Akdeniz bölgesi civarı olduğu düşünülmektedir. Maltese son dönemde Türkiye de popülerleşen bir ırk olmuştur. Terrier Maltese aynı zamanda küçük boy ırk köpekler içerisinde yer almaktadır. Maltese köpek sempatik ve sevimlidir.

Maltese Çok İyi Bir Aile Köpeği

Maltese Terrier Hakkında Bilgiler, Maltese Özellikleri

Maltese terrier çok iyi bir aile köpeğidir ve apartman yaşantısına uyabilecek mizaçta olması, bembeyaz bir tüy yapısına sahip olması, ufak ve sevimli olmasıyla birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Maltese, beyaz renkte uzun tüy yapısına sahip olmasına rağmen çok az tüy döken bir ırktır ancak unutulmamalıdır ki rutin olarak günlük tüyleri taranmalı ve bakımları eksiksiz yapılmalıdır. Aksi takdirde tüyleri çok çabuk dolaşıp karışabilmektedir.

Maltese Terrier Ev Ortamına Adaptasyonu

Maltese Terrier Hakkında Bilgiler, Maltese Özellikleri

Maltese, ev ortamına çok kolay adapte olabilen, düzgün yetiştirildiği takdirde her yere beraber gidebileceğiniz bir köpek ırkıdır. Küçük ırk olması taşınmasının kolaylığı ve uçak seyahatlerinizde kabin içerisinde taşımanıza olanak sağlıyor.

Terrier Maltese Hakkında İpuçları

Maltese terrier, her köpek gibi egzersizlere ihtiyaç duyar. Küçük olması köpek olduğunu unutturmamalıdır. Bu sebeple günlük egzersiz yaptırılmalıdır. Tabi ki birçok ırka göre egzersizleri çok fazla efor sarf ettirmeyen daha stabil geçen aktivitelerle günlük egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır. Maltese için egzersizin yanında beslemeye de dikkat edilmelidir. Obeziteye yatkınlıkları mevcuttur. beslemenin düzenli ağır beslemelerden kaçınarak yapılmalıdır.

Maltese Terrier Hakkında Bilgiler, Maltese Özellikleri

Maltese Özellikleri

  ERKEK DİŞİ
Ağırlık 2,5-4 kg 2,5-3 kg
Boy 21-25 cm 20-23 cm
Renk Beyaz tüy rengi, Siyah burun
Ortalama yaşam süresi 12-15 yıl
Karakter (Mizaç) ve Özellikleri Neşeli ve Hareketli.
Oyun oynamayı severler.
Adaptasyon kabiliyeti yüksektir.
Çok iyi bir aile köpeğidir.
Çocuklarla uyum yeteneği yüksektir.
Evde kolay bakılabilen bir ırktır.
Genetik yatkınlık -Bu ırkın en büyük problemleri göz ile ilgilidir. Göz yaşı kanalı darlığı ve tıkanması çok sık karşılaşılan problemlerdendir. Bundan kaynaklı olarak göz yaşının dışarı akması sonucu kahverengi, kızıl, sarı lekelenmeler gözlenmektedir. Bu yüzden göz temizliği uygun solüsyonlarla düzenli olarak yapılmalıdır.
-Korneal ülserler.
-Hipoglisemi; Düşük kan şekeri sorunu olarak karşımıza çıkan hipoglisemi, Malta köpeklerinde meydana gelen yaygın sağlık sorunudur. Bu durum sinir sisteminde sıkıntılara, komaya ve nöbetlere sebebiyet verebilir. Sevimli ev arkadaşınızda titreme, huzursuzluk ve uyuşukluk durumları gözlemleyebilirsiniz. Sağlık sorunuyla karşılaştığınız zaman hızlı şekilde veteriner kontrolünde tedaviye başlanması ilerlememesi açısından atılması gereken bir adımdır.
-Her küçük ırk köpekte olduğu gibi diz kapağı çıkması ve çapraz bağ lezyonları gibi ciddi olgularla karşılaşılabilmektedir.
-Trachea compression (Soluk borusu çökmesi)
-Kısa boylu olduğu için alerjenlere karşı yatkınlıkları mevcut; alerjik astım gibi.
-Dermatolojik problemlere yatkınlık mevcuttur. Aşı uygulamalarından sonra gözlem altında bulunmasında fayda vardır.
-Diş sorunları; mutlaka düzenli olarak diş bakımlarının yapılması ve temizliğine dikkat etmeniz gerekir.

SSS

Maltese tuvalet eğitimi için öncelikle kararlı ve sabırlı olmalısınız. Tuvalet için uygun bir alan belirlemelisiniz. Köpeğinize yakın olmalısınız. Bu konuda uzmanlardan da yardım alabilirsiniz.

Maltese Terrier fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bu konuda bilgi edinmek için güvenilir satıcılar ile iletişim kurabilirsiniz.

Maltese köpeğinizi bir program dahilinde beslemelisiniz. Obeziteye yatkın bir ırktır. Köpek maması seçenekler arasında yer alır. Detaylı bilgi için 724veteriner.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Maltese Terrier 20-25 cm boy aralığına ve 2-4 kilo ağırlık aralığına sahip bir ırktır. Detaylı bilgi için 724veteriner.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Maltese küçük köpek ırklarından biridir. Ufak ve sevimli bir köpektir.

Yorum Yap