İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Evcil Hayvan
  3. Golden Retriever Yavru Bakımı

Golden Retriever Yavru Bakımı


Golden Retriever yavru bakımı süreci özen gösterilerek yürütülmesi gereken bir süreçtir. Ülkemizde son yıllarda evcil hayvan bakım oranı giderek artış göstermektedir. Bunun nedeni ise Pandemi döneminde evde kalma sürelerinin uzun olması ve insanlarımızın artık evde sıkılmamak adına hayvanlara karşı olan sevgi dolu yaklaşımları en somut örnek olacaktır.

Golden Retriever Tarihi

Golden Retriever cinsi köpeklerin ilk kez karşımıza çıkış tarihi 1865’li yıllara dayanır. O tarihten günümüzde kadar ufak değişimler ile gelen bir ırk olduğunu belirtelim. 3 farklı türden köpek cinsinin birleşiminden ortaya çıkan Golden Retriever, günümüzde bakımı en kolay ve en çok tercih edilen köpek türleri arasında yer almaktadır.

Golden Retriever cinsinin ortaya çıkmasına neden olan ırklar hangileri?

Aşağıda belirttiğimiz cinsler Golden Retriever cinsi köpeklerin ortaya çıkmasını sağlayan ırklar olduğunu söyleyebiliriz. Golden Retriever’in ataları:

  • Wavy Coated Retriever
  • Newfoundland
  • Irish Setter

Golden Retriever özellikleri

Golden Retriever özellikleri hakkında daha detaylı bilgi için sitemizde yer alan yazıları incelemenizi tavsiye ederiz. Öncelikli olarak sarı renkli ve son derece yumuşak tüyleri olan bu köpeklerin, en belirgin özelliğinin ise eğitime son derece açık olması olduğunu belirtelim. Av konusunda da uzman olarak yetiştirilmesi muhtemel bu cinsin aynı zamanda iyi bir yüzücü olduğunu da belirtelim.

Golden Retriever Yavru Bakımı

Golden Retriever yavru bakımı konusunda sizleri kolay bir süreç beklemediğini belirtmemiz gerek. İlk aldığınız zaman yavrunun evde kalma süresinin uzun olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yani yavru köpeğinizi evinize aldığınız zaman en az 1 -2 hafta yalnız kalmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi durumda ciddi sendromlar gösteren bu cinsin içe kapanık olmasına ve korku dolu anlar yaşamasına neden olacaksınız.

Ardından köpeğinizin evi alışma süresinde kafes son derece önemli bir yere sahiptir. Evin içerisinde kullanılacak olan kafes bölümünde yatağının tuvalet eğitimi için petin ve aynı zaman da birkaç oyuncak bırakmanız yavru eğitimine başlamanızda sizlere yardımcı olacaktır.

Golden Retriever Yavru Beslenmesi

Golden Retriever yavru beslenmesi konusunda dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Yavru köpeğiniz ilk başlarda ne verirseniz yiyecek kıvamda olacaktır. Bu yüzden de son derece önemli olan bu süreç içerisinde mutlaka belirtiğimiz şekilde programı takip etmeniz sağlıklı beslenmesi açısından oldukça önemli olacaktır.

Golden Retriever Yavru Aşıları

Golden Retriever yavru aşıları köpek bakımında dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Son derece hareketli olan köpeğinizin özellikle de dışarıya çıkış sürelerinde yaşanması muhtemel sorunların önüne geçmek adına aşılarına veteriner hekim ışığında son derece önem vermeniz gerekmektedir. Aşı planlaması hakkında mutlaka veteriner hekiminize başvurarak sürelere riayet etmeniz köpeğin sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi için oldukça önemlidir.

2 aylık Golden Retriever Yavru Bakımı

2 aylık Golden Retriever yavru bakımı için mutlaka her öğün içerisinde yardım çay bardağı şeklinde kuru mama alışkanlığını kazandırmanız gerekmektedir. Kuru mama dışında herhangi bir besin verilmemesi alışkanlık kazanması açısından oldukça önemlidir.

3 aylık Golden Retriever Yavru Bakımı

3 aylık Golden Retriever yavru bakımı için mama miktarının yarım su bardağı daha artırılması yeterli olacaktır. Yani öğün bazlı olarak değil de gün içerisinde 3 çay bardağı ayarında mama verilmesi gerçekleştirilebilir.

4 aylık Golden Retriever Yavru Bakımı

Biraz daha gelişim gösterdikten sonra mama porsiyonlarında büyüme göstererek 4 çay bardağı ayarında mama verimine başlayabilirsiniz. Bu sürecin gelişim aşamasında son derece önemli olduğunu artık 1 yaşına geldikten sonra da yaş mama verme aşamasına geçebilirsiniz.

Yaş mamayı haftada en fazla 1 veya 2 kez porsiyon şeklinde vermeniz önerilmektedir. Bunun dışında fazla verilmesi kuru mamaya olan isteğinin azalmasına neden olacaktır. Bu konuya dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Yaşını doldurduktan sonra ek gıda besinleri tavuk, kırmızı et ve balık gibi sevdiği yemekleri de ayarını kaçırmamak koşuluyla veterinerinize danışarak kolaylıkla verebilirsiniz.

Golden Retriever yavru fiyatları

Golden Retriever yavru fiyatları konusunda net bir bilgi vermek oldukça zor. Çünkü yavrunun fiziksel görünümü, eğitim durumu, yaşı ve genel özellikleri satıcıların fiyatlarını etkilemektedir. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda 750 TL ile 2000 TL arasında ortalama bir fiyat söylenebilir.

Golden Retriever yavru eğitimi

Golden Retriever yavru eğitimi süreci diğer tüm ırklarda olduğu gibi doğru yönetilmelidir. Eğitim konusunda oldukça zeki olan bu ırk en üst düzey köpek eğitimlerini bile alabilir. Basit eğitimleri ise çeşitli kaynaklardan yardım alarak sizlerde rahatlıkla verebilirsiniz.

Golden Retriever Tuvalet Eğitimi

Yavru iken verilmesi gereken ve ilerleyen zamanlarda oldukça ciddi sorunların sizleri beklediği Golden Retriever tuvalet eğitimi için mutlaka belirli bir alanı belirlemeniz son derece önemlidir. Özellikle evin bir bölgesini belirledikten sonra tuvalet için gerekli olan alandan yaklaşık 3 4 kat büyük bir alana köpeğinizi belirli aralıklar bırakmanız ve o bölgeyi benimsemesi son derece önemlidir.

Kafes olarak belirlediğiniz bölge içerisinde çiş petinizi koyduktan sonra yatağını bu bölgeden en uzağa ve mama ve su kabını da yatak yanına koymanız gerekmektedir. Aksi durumda Golden Retriever cinsi köpeklerin yataklarına yakın alanlara çiş yapmama sorunları bulunmaktadır. Bu yüzden de bu detaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çiş konusunda sürenin biraz daha kısa olmasını beklediğiniz zamanlarda ise petshoplarda satılan özel kokular bulunmaktadır. Bu kokuları alarak köpeğinizin petinin üstüne damlatmanız gerekmektedir. Bu koku sayesinde köpeğinizin tuvalet bölgesi belli olacak ve artık Golden Retriever yavru bakımının en önemli aşamasını geçmiş olacaksınız.

Golden Retriever evde bakılır mı?

Golden Retriever evde bakılır mı? sorusunun cevabını şu cümle ile versek sanırım yanılmış olmayız. Golden Retriever evde bakılabilecek en mantıklı köpek cinslerinden birisidir. Gerekli özeni gösterdiğinizde

Golden Retriever beslemek zor mu?

Golden Retriever uysal ve eğitime açık bir köpek olması sebebiyle beslenmesi zor olmayan köpek ırklarından biridir. Yinede sürekli kapalı bir ortama tutulmamalı ve gerekli egzersizleri yaptırılmalıdır. Beslenmesi de kontrollü bir şekilde sağlanmalıdır.

Golden Retriever saf olduğu nasıl anlaşılır?

Golden Retriever saf olduğu nasıl anlaşılır? sorusuna net olarak verilebilecek bir cevap yoktur aslında. Öncelikle bu ırkın genel özelliklerini sağlaması gereklidir. Eğer safkan ırk konusunda hassassanız güvenilir üreticilerden belgeleri eksiksiz şecereli köpekler alabilirsiniz.

SSS

Golden Retriever ırkı sosyalleşme problemi yaşamayan bir ırktır. Eğitimi doğru bir biçimde ilerlediğinde, şefkatli ellerde yetiştiğinde, kendisini ve çevresindekileri güvende hissettiği sürece saldırganlık gösterme ihtimali düşüktür.

Golden Retriever köpeklerin ortalama yaşam süresi 10-12 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Çeşitli sağlık problemleri, yaşam koşulları bu süre üzerinde etkilidir.

Golden Retriever köpeklerde erkekler 35-40 kg ağırlığa ve 61-63 cm boya sahip olabilirken dişiler 30-35 kg ağırlığa ve 58-61 cm boya sahip olabilir. Bu veriler ortalama veriler olduğu için değişkenlik gösterebilir.