1. Ana Sayfa
 2. Köpek
 3. Doberman Özellikleri Eğitimi ve Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Doberman Özellikleri Eğitimi ve Bakımı


Alman kökenli olan Dobermanlar, oldukça hareketli ve çevik yapıları ile ön plana çıkan köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Doberman sahiplenmek isteyen kişiler de bu ırk hakkında bilgi almak için araştırmalar yapmaktadır. Bilinmesi gerekir ki, Dobermanlar sanıldıkları kadar korkunç köpekler değildir ve doğru eğitim ve bakım ile oldukça cana yakın ve sosyal olabilmektedirler.

Bahçeli bir alanda bakılması önerilen Doberman cinsi, iş köpeği sınıfına dahildir. Bu nedenle özellikle sahiplerine karşı çok ilgili olurlar. Ayrıca iş köpeği oldukları için kolay öğrenebilme ve yardım edebilme özellikleri de bulunmaktadır. Koruyucu ve baskın özellikleri nedeniyle de daha önce hiç köpek beslememiş kişilere önerilmeyen Dobermanlar, eğitilmedikleri ya da yanlış eğitildikleri zaman tehlikeli olabilmektedir.

Doberman Özellikleri

Köpek cinsleri ile yakından ilgilenen ve Doberman bakmak isteyen çoğu birey, Doberman özellikleri, eğitimi ve bakımı konuları üzerine araştırmalar yapmaktadır. Doberman cinsi köpekler daha önce de bahsettiğimiz gibi sahiplerine yakın olmaktan hoşlanan, ancak diğer insanlara karşı şüpheci olan köpeklerdir. Fakat Doberman köpeğinizin iyi bir eğitim almasını sağlarsanız saldırma ve şüpheci olan içgüdülerini bastırabilir ve köpeğinizin çok daha uysal ve sosyal olmasını sağlayabilirsiniz.

Genel olarak baskın bir karaktere sahip olan Dobermanlar, bu baskın yapıları nedeniyle kolay eğitilememektedir. Genellikle profesyonel çiftliklerde eğitilen bu köpekler, köpek eğitimi hakkında bilgi sahibi bireyler tarafından da eğitilebilmektedir. Ortalama bir Doberman, bir eylem için 1 ila 5 tekrar yaparak komutu tam olarak algılayabilmektedir.

AĞIRLIK Erkek: 40–45 kg
Dişi: 32-35
BOY Erkek: 66–72 cm
Dişi: 61–68 cm
RENK Dünya Köpek Federasyonu'nun (FCI) kabul ettiği standartlara göre siyah ve kızıl renklerinde olabilirler.
American Kennel Club (AFC) ise siyah, kızıl, mavi ve kahverengi olmak üzere dört kürk rengini kabul eder.
Albino Beyaz renkleri de bulunabilir.
Ortalama Yaşam süresi 10–13 yıl
Karakter (Mizaç) ve Özellikleri Haraketli.
Oyun oynamayı seven
Köpekli sporlara yatkın
İtaatkar, Zeki, Korumacı, Cesur
Eğitilebilme düzeyi oldukça yüksek bir köpektir.
Duygu durumları değişken olabilir.
İnsana karşı bağlılı çok yüksek. Sahibinin yakınında bulunmayı aşırı derecede severler.
Yalnız kalmaya tahammülleri yok denecek kadar az.
Havlamaya karşı yatkınlığı yüksektir.
Burunda ki koku reseptörleri diğer ırklara göre daha zayıftır.
Olumlu ve Olumsuz Yönleri Olumlu Yönleri
• Bekçilik ve koruma görevlerinde oldukça başarılıdır.
• Hem bahçede hemde evin içinde bakılmaya müsait bir köpektir.
• Eğitilebilme düzeyi oldukça yüksek bir köpektir.
• Sahibinin yakınında bulunmayı aşırı derecede severler.

Olumsuz Yönleri
• Doğru şekilde yetiştirilmediklerinde saldırganlığa yatkın bir ırktır.
• Kürk yapısından dolayı soğuk iklimlerde beslenmesi tavsiye edilmez.
• Irk olarak kronik hastalıklara yatkın köpeklerdir.

Genetik Yatkınlıklar Dilate kardiyomiyopati (kalp kasının fonksiyon bozukluğu) gibi kalp hastalıklarına çok yüksek düzeyde genetik yatkınlıkları vardır.
Hipertrofik Kardiyomiyopati; Kalp kası büyümesi
Kalça ve dirsek çıkıklıklarına yatkınlık
Mide dönmesine (GDV) yatkınlığı vardır.
Göz anomalilerine yatkınlıkları olan bir ırk. Progresif Retinal Atropi Hastalığı (Retinanın kademeli olarak bozulmasını içeren bir göz hastalığıdır.)
Von Willebrand hastalığı (VWD); Bir kanama bozukluğudur. Kanın pıhtılaşma yeteneğini etkiler
Wobbler Sendromu; boyun bölgesindeki omurların kalıtsal olarak hatalı olarak şekillenmesinden kaynaklanan bir sinir sistemi hastalığı.

Doberman Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doberman cins köpekler, ilk olarak koruma ve savunma amaçları için üretilmiştir. Bu nedenle Doberman özellikleri incelendiği zaman bu köpeklerin genellikle belirli bir alanı korumak için eğitildiği ve beslendiği görülmektedir. Ancak bu cins köpeklerin özellikleri bunlarla sınırlı değildir. Aşağıdaki listede Doberman köpekler ile ilgili bilinmesi gerekenler sıralanmaktadır.

 • Dobermanların kas kütlesi oldukça fazladır.
 • Bu cins köpeklerde siyah ve kahverengi başta olmak üzere 4 farklı tüy rengi görülebilmektedir.
 • Dobermanlar sahiplerine karşı çok sadıktır ve büyük bir koruma içgüdüsüne sahiptir.
 • Dobermanlar insanlara yakın olmaktan hoşlansalar da onlara şüpheli yaklaşır.
 • Ortalama bir Doberman 35 ila 45 kilogram ağırlığına ulaşabilmektedir.
 • Dobermanlar oldukça hareketli ve enerjik köpekler olduğu için ev içerisinde beslemeye uygun değildir.
 • Dominant bir ırk olan Dobermanları eğitmek diğer ırklara göre daha zor olabilmektedir.
 • Doberman bakımı oldukça kolaydır.

Doberman Yasak Mı?

Doberman cinsi köpek beslemek isteyen kişilerin yanıtını en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de Doberman yasak mı şeklindedir. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, Doberman beslemek yasak değildir. Ancak eğer Doberman cinsi köpeğiniz çok saldırgan olursa ve dışarıda başka hayvan ve insanlara zarar verirse şikayetler sonucu köpeğinizin barınaklara gönderilmesi söz konusu olabilmektedir. Ancak genel olarak bu tür bir yasak bulunmamaktadır.

Dobermanlar Saldırgan Mı?

Dobermanlar, genel olarak saldırgan köpekler olarak bilinmektedir. Ancak bu durum, Doberman yavru eğitimi esnasında öğretilen komutlara göre değişkenlik göstermektedir. Eğer Doberman cinsi köpeğe saldırma, savunma ve koruma üzerine eğitim verilirse, Doberman sahibi dışındaki herkese şüpheci ve saldırgan bir tavır sergileyebilmektedir.

Ancak yavruluk döneminden itibaren aile ortamında büyüyen ve sosyalleşen Doberman köpeklerde saldırma içgüdüsü rahat bir şekilde bastırılabilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse; Doberman köpeklerin saldırgan olup olmayacağı tamamen aldığı eğitime ve çevresine bağlıdır.

Doberman Eğitimi Nasıl Verilir?

Doberman eğitimi hem profesyonel eğitmenler hem de Doberman sahiplenen kişiler tarafından verilebilmektedir. Doberman eğitimine bağlamak için köpeğin ilk olarak sütten kesilmesi ve 3 aylık olması beklenmelidir. Zira bu süreçte Doberman yavruları çok hareketli ve eğlence meraklısı olacaktır. Doberman cinsi köpeklere verilecek eğitim mutlaka erken dönemde başlamalıdır. Çünkü bir Doberman, yetişkinlik dönemine girdiği zaman eğitilmesi neredeyse imkânsız olur.

Doberman cinsi köpeğinizi kendiniz eğitmek istiyorsanız, köpeğinize öğrettiğiniz her komutu doğru yaptığı zaman ödüllendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer eğitim sürecini doğru şekilde yönetirseniz, Doberman ırkı köpeğiniz temel ve ileri itaat eğitimi ve tuvalet eğitimini 3 ay gibi bir süreçte tamamlamış olacaktır. 

Yavru Dobermana Nasıl Eğitim Verilir?

3 aylık Doberman yavrusu eğitim almak için hazır olacaktır. Köpeğinize eğitim vermek için ilk başta en basit otur-kalk komutlarını öğretmelisiniz. Otur eğitimi için elinize aldığınız bir ödül maması ile yeri işaret etmeli, kalkması için ise aynı şekilde elinize mama alıp parmağınızla yukarı doğru işaret etmelisiniz.

Tuvalet eğitimi için ise köpeğiniz mamasını yedikten sonra onu tuvaletini yapmasını istediğiniz akana götürmeli ve oraya tuvaletini yaptıktan sonra ödüllendirmeyi unutmamalısınız. Zira köpekler, yaptıkları hareketlerin doğru olup olmadığını ödüllendirildikleri zaman anlamaktadır.

Doberman Bakımı Nasıl Yapılır?

Doberman bakımı, diğer ırk köpeklere göre oldukça kolaydır. Zira Dobermanların tüyleri oldukça kısadır ve haftada yalnızca 1 defa tüy tarama işlemi yeterli olacaktır. Ancak dobermanların ciltlerinin çok hassas olduğu bilinmelidir. Bu nedenle köpeğinizi yıkarken ya da tüy tarağı kullanırken olabildiğince nazik olmanız gerekecektir. 

Dobermanların bakımında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi de düzenli veteriner kontrolüdür. Dobermanlar, woobler sendromu başta olmak üzere bazı hastalıklara yatkındır. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi için yılda en az 2 defa veteriner kontrolünden geçmeleri tavsiye edilmektedir.

Doberman Maması Önerileri

Doberman bakacak olan kişiler, bu güçlü ırk için mutlaka doğru mamaları tercih etmelidir. Dobermanların mamalarını seçerken bu cinslerin tüy sağlığı ve kas sağlığı başta olmak üzere pek çok unsura dikkat edilmelidir. Bu nedenle Doberman maması seçerken az tahıllı ve bol proteinli mamalara yönelmek gerekmektedir. Bu bağlamda tercih edebileceğiniz 5 mama aşağıdaki listede belirtilmektedir.

 1. New Dog Kuzu Etli & Pirinçli Yetişkin Köpek Maması
 2. N&D Düşük Tahıllı Kuzu Etli Yaban Mersinli Yetişkin Köpek Maması
 3. Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması
 4. Bozita Flavour Plus Geyik Etki Köpek Maması
 5. Pro Choice Adult Lam Kuzu Etli Hipoalerjenik Yetişkin Köpek Maması

Yukarıda belirtilen mama seçenekleri, Doberman cinsi köpekler için sıkça tercih edilmektedir. Ancak içeriğinde protein bulunan ve düşük tahıl özellikli çoğu mama köpeğiniz için uygun olacaktır. Mama seçenekleri arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız, veterinerinize danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Doberman İsim Önerileri

Doberman köpek sahiplenen bireyler, kimi zaman isim seçme konusunda kararsız kalabilmektedir. Bu bağlamda Doberman isimleri araştırılmakta ve farklı fikirler merak edilmektedir. Bu noktada çoğu Doberman sahibi, köpeklerinin karakteristik özelliklerine göre isim seçmektedir. Aynı zamanda mitolojide güçlü olan karakterler de Doberman isimleri için ideal olarak görülmektedir.

Erkek Doberman İsimleri

Doberman köpek isimleri konusunu erkek Dobermanlar için araştıran kişiler, pek çok farklı isim seçebilmektedir. Eğer Doberman cinsi köpeğiniz erkekse, seçebileceğiniz bazı isimler şu şekildedir:

 • Titan
 • Magnus
 • Kaptan
 • Tank
 • Zeus
 • Felix
 • Bernard
 • Otto
 • Luther
 • Gölge
 • Chivas
 • Stark
 • Axel
 • Max
 • Arlo
 • Odin
 • Chorus

Dişi Doberman İsimleri

Dişi Doberman isimleri incelendiği zaman ise dişi hayvanlara uygun ancak yine de sert isimler ile karşılaşılmaktadır. Eğer sahiplendiğiniz Doberman ırkı köpek dişi ise tercih edebileceğiniz ya da fikir edinebileceğiniz bazı isimleri öğrenmek için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

 • Marta
 • Helga
 • Lola
 • Elsa
 • Trudi
 • Harley
 • Fırtına
 • Cercei
 • Quinn
 • Athena
 • Demeter
 • Leona
 • Petra
 • Grta
 • Ella
 • Ava
 • Hazel

Doberman Sahiplenme

Pek çok bilinçli hayvansever, köpek satın almak yerine sahiplenmeyi tercih etmekte ve Doberman sahiplenme konusunu araştırmaktadır. Dobermanlar, safkan ve özel köpekler olduğu için genellikle satılsa da nadir de olsa sahiplendirilmektedir. Özellikle Facebook ve Instagram’da yere alan köpek sahiplendirme sayfalarını takip ederek sahiplenebileceğiniz Dobermanları görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca veterinerlere danışarak köpek sahiplenebileceğiniz yerleri ve kişileri öğrenebilir ve kısa bir arama sonucunda Doberman sahiplenebilirsiniz.

Doberman Köpek Kaç TL?                              

Doberman köpek fiyatları, son dönemlerde sıkça merak edilmektedir. Doberman cinsi köpeklerin fiyatları incelendiği zaman genel olarak eğitimsiz ve yavru olan dobermanların yaklaşık 1500 ila 3500 TL arasında olduğu görülmektedir. Dobermanlar yetişkinlik dönemlerine kadar sahipsiz büyüdükleri zaman uysal ve sadık olmadıkları için genellikle yetişkin hallerinde satılmamaktadır.

Eğer Doberman sahiplenmek ancak kendiniz eğitmemek istiyorsanız, eğitimli Dobermanlara yönelebilirsiniz. Eğitimli Doberman fiyatları ise aldıkları eğitime bağlı olarak 5000 ila 8000 TL arasında satılmaktadır. Bu fiyat pek çok kişiye yüksek gelse de bilinmesi gerekir ki, bir Doberman köpeğe eğitim vermek için çoğu eğitim çiftliğinin basit komut eğitimleri için 5000 TL’den başlayan tarifeler belirlemektedir.

Doberman Sahibine Sadık Mı?

Doberman cinsi köpekler, genel olarak sahiplerine oldukça sadıktır. Özellikle bir 5 aylık Doberman doğduğu andan itibaren sahibi ve ailesi ile birlikteyse, sahibinin hem koruması hem de arkadaşı gibi tavırlar sergileyecektir. Bu köpeğin büyümesi ve yetişkinlik dönemine erişmesi durumunda da bu sadakat devam edecektir.

Doberman cinsi köpek besliyorsanız ve köpeğiniz ile yakından ilgileniyorsanız, köpeğiniz her zaman size sadık kalacaktır. Bu sayede köpeğiniz komutlarınızı dinleyecek, verdiğiniz görevleri yerine getirecek ve sizi korumak için elinden geleni yapacaktır.

Doberman Tehlikeli Bir Köpek Mi?

Doberman denilince pek çok insanın aklına saldırgan köpekler gelmektedir. Ancak Dobermanlar doğru bir eğitim sürecine tabi tutulursa, saldırganlık içgüdüleri kolayca bastırılacaktır. Ayrıca bilinmesi gerekir ki Doberman cinsi köpeklerin saldırgan olmasında aldıkları eğitimin ve büyüdükleri çevrenin de büyük bir etkisi bulunmaktadır. Zira hırçın olması öğretilmiş, ilgi görmemiş ve koruma eğitimi verilmiş Doberman köpeklerin pek çoğu daha saldırgandır.

Doberman bakımı doğru yapıldığı zaman ise bu köpeklerin çok sevecen, sahiplerine sadık, ılımlı ve en önemlisi oyuncu köpekler olduğu görülecektir. Köpeğinizin saldırgan olmamasını istiyorsanız, mutlaka sosyalleşmesini sağlamalı ve küçük yaştan itibaren onunla oyunlar oynayarak içgüdüsel korumacı ve saldırgan yapısını törpülemelisiniz.

Doberman İnsana Saldırır Mı?

Doberman bakımı yapmak isteyen pek çok kişi Dobermanların saldırgan olup olmadığını merak etmektedir. Bu noktada daha önce de belirttiğimiz gibi Doberman cinsi köpeklerin koruma içgüdüsünün yoğun olduğu unutulmamalıdır. Yani, doğru eğitilmemiş ve sosyal olmayan Dobermanlar saldırgan olabilmektedir. Ancak Doberman eğitimi doğru verildiği zaman köpeğiniz yabancı insanlara karşı saldırgan olmak yerine daha temkinli olacaktır.

Alman Kurdu Mu, Doberman Mı?

Köpek sahiplenme aşamasında olan ve hangi köpek ırkını tercih edeceği konusunda kararsız kalan bireyler, Alman Kurdu mu Doberman mı sorusuna yanıt aramaktadır. Bu noktada her iki ırkın da bazı artı ve eksileri bulunduğu bilinmelidir. Doberman ırkı köpekler kısa tüylü oldukları için tüy dökme sorunu yaşamasa da, bu durum Alman kurtları için tam tersidir. Ancak her iki köpek de kolay şekilde eğitilebilmektedir. Köpek sahiplenecek olan bireyler, kendi zevkleri ve bakabilecekleri köpek türlerine yönelirse, daha iyi bir seçim yapabilecektir.  

Bu yazıda bahsedilenlerin dışında doberman cinsleri, doberman çene basıncı, doberman hastalıkları, doberman ısırma gücü gibi konularda merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçerek sorularınızı iletebilirsiniz.

SSS

Doberman dominant karaktere sahip bir ırktır. Doğru eğitim verilmediğinde saldırgan bir köpek haline gelebilir. Köpekler konusunda tecrübeli değilseniz uzman kişilerden yardım almalısınız.

Doberman dominat özelliğe sahip, sahibine aşırı düşkün, enerjisi yüksek ve korumacı bir köpektir. kas kütlesi oldukça fazladır ve insanlara yakın olmaktan hoşlansalar da onlara şüpheli yaklaşır. Detaylı bilgi içine 724veteriner.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Doberman ırkı obeziteye yatkın olmasa bile çeşitli hastalıklara yatkın olması sebebiyle düzenli ve kontrollü bir beslenilmelidir. Kaliteli köpek mamaları kullanılabilir. Detaylı bilgi için 724veteriner.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Doberman cinsi köpeklerin fiyatları incelendiği zaman genel olarak eğitimsiz ve yavru olan dobermanların yaklaşık 1500 ila 3500 TL arasında olduğu görülmektedir.

Doberman beslemek yasak değildir. Ancak eğer Doberman cinsi köpeğiniz çok saldırgan olursa ve dışarıda başka hayvan ve insanlara zarar verirse şikayetler sonucu köpeğinizin barınaklara gönderilmesi söz konusu olabilmektedir.

Doberman ırkı kısa tüy yapısını sahip olmasından dolayı soğuğa dayanıklı bir köpek ırkı değildir. Yağ tabakası da zayıf olması sebebiyle soğuk iklim şartlarına sahip olan bir bölgede doberman yetiştirmek istiyorsanız gerekli önlemleri almanız gerekir.