İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Evcil Hayvan
  3. Doberman Hakkında Bilgiler, Doberman Özellikleri, Doberman Yavrusu Sahiplenmek
Trendlerdeki Yazı

Doberman Hakkında Bilgiler, Doberman Özellikleri, Doberman Yavrusu Sahiplenmek

doberman

Doberman 1890’ların sonunda Karl Friedrich Louis Doberman tarafından oluşturulmuştur. Friedrich Louis Doberman o dönemlerde vergi memuru olarak görev yapmakta idi ve kendisinin korunmaya olan ihtiyacını karşılamak için Doberman ırkını ortaya çıkardı. Nitekim amacına da ulaşmıştır. Şüpheci, çevik, cesur, korumacı tutumu yüksek bir köpek ırkı  meydana gelmiştir.

Doberman Nasıl Üretildi?

Doberman Hakkında Bilgiler, Doberman Özellikleri, Doberman Yavrusu Sahiplenmek

Doberman gibi çoğu özelliği bakımından üst düzey bir köpeği üretmek oldukça zordur. Oluşması birden fazla ırkın melezleme çalışması sonucu meydana gelmiş bir ırktır. Dobermanlar Almanya kökenli olup, uzun ve derin bir göğüs yapısına sahip dışarıdan baktığınızda kaslı ve zarif görünümde oldukça güzel fiziksel görünümde bir köpek ırkıdır.

Doberman Besleyecekler İçin Mutlaka Bilinmesi Gereken Bilgiler

Doberman iyi bir aile köpeğidir. Ev içerisinde veya korunaklı kulübelerde bakılmalıdır. Çünkü alt tüy yapısı soğuğa karşı dayanıksız ve sıcağa toleransı da çok yüksek değildir.Doberman Hakkında Bilgiler, Doberman Özellikleri, Doberman Yavrusu Sahiplenmek Doberman sahiplenecek kişiler bu ırkın karakteristik özelliklerini iyi kavramalı. Yoğun egzersiz ihtiyaçlarının olduğunu unutmamalı ve günlük hayat içerisinde egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilmelidirler. Ayrıca Doberman birçok köpekli sporları yapabilecek kabiliyete sahiptir.

Dobermanların farklı ırklarda köpekler ile aynı ortamda bakılmaları durumunda diğer köpeklere karşı lider olma çabasına gireceklerdir. Eğer halihazırda beslediğiniz köpekleriniz var ise ailenize yeni bir köpek olarak Doberman sahiplenmeden önce bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Doberman Genetik Yatkınlıkları

Doberman, fiziksel ve karakteristik olarak çok güzel bir ırktır. Ancak bazı genetik yatkınlıkları bulunan bir köpektir. Aşağıdaki tabloda genetik yatkınlıklarına değinilmiştir. Sahiplenmeden önce bu bilgiler göz önünde bulundurmalı.

Doberman Beslenmesinde Dikkat Edilecek Husus

Doberman köpeklere besleme yapıldıktan sonra sıçramaya, ani dönüşlere dayalı egzersizler yaptırılmamalıdır. Mide dönmesi diye bilinen Gastrik Dilatasyon Volvulus olguları gözlenmektedir. Semptom olarak:
• Karın bölgesinde ani şişme
• Halsizlik, ilerleyen durumlarda koma
• Başarısız kusma girişimleri
• Karında ağrı
• Kambur durma
• Huzursuzluk
• Hipersalivasyon gibi semptomları hayvanınızda gözlemliyorsanız çok hızlı bir şekilde veteriner kliniğine götürmelisiniz. Aksi takdirde hayvanınız kaybedebilirsiniz.
Bazen yapılan müdahaleler de yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden dolu mideyle egzersiz yaptırmamaya azami önem göstermelisiniz.

Doberman Yavrusu Sahiplenecekler İçin Tavsiyeler

Doberman Hakkında Bilgiler, Doberman Özellikleri, Doberman Yavrusu Sahiplenmek

Doberman dominant bir ırk olduğu için ilk defa köpek bakacak tecrübesi olmayan insanlar tarafından bakılması köpeğin gelişiminde olumsuzluklara yol açabilmektedir. Doğru şekilde yetiştirilmediklerinde saldırganlığa yatkın bir ırktır.  Bu sebepten ötürü köpekler hakkında yeterli bilgi ve tecrübeniz olduğunu düşünmüyorsanız daha sakin köpek ırklarını yönelmelisiniz.

Doberman Özellikleri

  ERKEK DİŞİ
AĞIRLIK 40–45 kg 32–35 kg
BOY 66–72 cm 61–68 cm
RENK Dünya Köpek Federasyonu'nun (FCI) kabul ettiği standartlara göre siyah ve kızıl renklerinde olabilirler.
American Kennel Club (AFC) ise siyah, kızıl, mavi ve kahverengi olmak üzere dört kürk rengini kabul eder.
Albino Beyaz renkleri de bulunabilir.
Ortalama Yaşam süresi 10–13 yıl
Karakter (Mizaç) ve Özellikleri Haraketli.
Oyun oynamayı seven
Köpekli sporlara yatkın
İtaatkar, Zeki, Korumacı, Cesur
Eğitilebilme düzeyi oldukça yüksek bir köpektir.
Duygu durumları değişken olabilir.
İnsana karşı bağlılı çok yüksek. Sahibinin yakınında bulunmayı aşırı derecede severler.
Yalnız kalmaya tahammülleri yok denecek kadar az.
Havlamaya karşı yatkınlığı yüksektir.
Burunda ki koku reseptörleri diğer ırklara göre daha zayıftır.
Olumlu ve Olumsuz Yönleri Olumlu Yönleri
• Bekçilik ve koruma görevlerinde oldukça başarılıdır.
• Hem bahçede hemde evin içinde bakılmaya müsait bir köpektir.
• Eğitilebilme düzeyi oldukça yüksek bir köpektir.
• Sahibinin yakınında bulunmayı aşırı derecede severler.

Olumsuz Yönleri
• Doğru şekilde yetiştirilmediklerinde saldırganlığa yatkın bir ırktır.
• Kürk yapısından dolayı soğuk iklimlerde beslenmesi tavsiye edilmez.
• Irk olarak kronik hastalıklara yatkın köpeklerdir.

Genetik Yatkınlıklar Dilate kardiyomiyopati (kalp kasının fonksiyon bozukluğu) gibi kalp hastalıklarına çok yüksek düzeyde genetik yatkınlıkları vardır.
Hipertrofik Kardiyomiyopati; Kalp kası büyümesi
Kalça ve dirsek çıkıklıklarına yatkınlık
Mide dönmesine (GDV) yatkınlığı vardır.
Göz anomalilerine yatkınlıkları olan bir ırk. Progresif Retinal Atropi Hastalığı (Retinanın kademeli olarak bozulmasını içeren bir göz hastalığıdır.)
Von Willebrand hastalığı (VWD); Bir kanama bozukluğudur. Kanın pıhtılaşma yeteneğini etkiler
Wobbler Sendromu; boyun bölgesindeki omurların kalıtsal olarak hatalı olarak şekillenmesinden kaynaklanan bir sinir sistemi hastalığı.

SSS

Doberman dominant karaktere sahip bir ırktır. Doğru eğitim verilmediğinde saldırgan bir köpek haline gelebilir. Köpekler konusunda tecrübeli değilseniz uzman kişilerden yardım almalısınız.

Doberman dominat özelliğe sahip, sahibine aşırı düşkün, enerjisi yüksek ve korumacı bir köpektir. Detaylı bilgi içine 724veteriner.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Doberman ırkı obeziteye yatkın olmasa bile çeşitli hastalıklara yatkın olması sebebiyle düzenli ve kontrollü bir beslenilmelidir. Kaliteli köpek mamaları kullanılabilir. Detaylı bilgi için 724veteriner.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum Yap