1. Ana Sayfa
  2. Kedi
  3. Dişi Kedi Kısırlaştırma Sonrası Bakımı

Dişi Kedi Kısırlaştırma Sonrası Bakımı


Kedi sahibi olan kişilerin kedi sahiplenmeden önce veya sonra merak ettiği soruların başında gelen dişi kedi kısırlaştırma sonrası bakımı ile ilgili tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Günümüzde evcil hayvan bakım oranın giderek artmasından sonra sizlerde kediniz ile ilgili olarak kısırlaştırma kararı alacaksınız, sonrasında dikkat etmeniz gereken detayların tamamını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kediler Neden Kısırlaştırılmalı?

Kediler neden kısırlaştırılmalı? Evcil hayvan besleme durumunda bulunanların özellikle de kızgınlık dönemine girmiş hayvanları ile başa çıkma süreleri oldukça zorlu geçmektedir. Kedilerin kızgınlık dönemi içerisinde olması evde bakımının son derece zorlu geçmesine neden olacaktır. Bu yüzden de kedileriniz ile ilgili alacağınız bu radikal karar ile kedinizin kısırlaştırılmasını sağlayarak bir nebze olsun kızgınlık dönemlerinin eskiye nazaran daha iyi geçmesini sağlayabilirsiniz.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Ne Zaman Yapılmalı?

Dişi kedi kısırlaştırma ne zaman yapılmalı sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz. Dişi kedi kızgınlık dönemi ilk yaşının ortalama 7-12. ayında başlar. Teorik olarak da 4 aylıktan itibaren hamile kalabildikleri bilinmektedir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek rahim ve meme kanserine yakalanma ihtimallerini en aza indirmek için kızgınlık döneminden önce kısırlaştırma işlemini yaptırmak daha faydalı olacaktır.

Kısırlaştırma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Veteriner hekim kontrolünde yapılacak olan kısırlaştırma ameliyatı ortalama olarak 2 saat gibi bir süre içerisinde başarılı şekilde sonuçlanabilir. Özellikle de gelişen teknoloji ile birlikte kediler ve köpeklerde çok sık yapılan operasyonların başında gelen kısırlaştırma operasyonlarında operasyondan sonra kedinizin birkaç gün beklenenden farklı tavırlar sergilemesi mümkün olurken, operasyondan hemen sonra evinize götürebilirsiniz. Ancak istisnai durumlarında kedinizin 1 gün boyunda veteriner hekimde kalma durumu da söz konusu olmaktadır. Bu duruma karar verecek olan kişinin ise veteriner hekiminiz olduğunu belirtelim.

Kısırlaştırma Ameliyatı Tehlikeli Mi?

“Kısırlaştırma ameliyatı tehlikeli mi?” gibi sorular sizi tereddütte düşürebilir. Dişi kedi kısırlaştırma ameliyatı anestezi altında yapılan bir operasyon olması sebebiyle belirli riskler taşımaktadır. Ameliyat öncesinde yapılacak olan tetkiklerde kedinizin herhangi bir sağlık sorunu çıkmamışsa kısırlaştırma işleminin sorunsuz olma ihtimali çok yüksektir. Ayrıca bu konuda yapılan bazı araştırmalar 10000 kısırlaştırma operasyonunun ortalama olarak 3 tanesinde sorun meydana geldiğini gösteriyor.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Sonrası

Dişi kedi kısırlaştırma sonrası süreç veteriner hekiminizin tavsiyeleri doğrultusunda ilerlemelidir. Öncelikli olarak operasyondan hemen sonra kedinizin günlük yaşantısına devam etmesi için ortalama olarak 8 ila 12 saatlik bir süre dilimi belirlenmektedir. Ancak bu durumun kediden kediye ve operasyondan operasyona değiştiğini de belirtelim. Bu konuda veteriner hekiminiz sizlere gerekli olan bilgilendirmeleri yapacaktır.

Kısırlaştırma sonrası dikkat etmeniz gereken bir diğer durum da kediniz için uygun ortam hazırlamaktır. Özellikle ameliyatlı bölgenin sıcak tutulması önem verilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Evinizde herhangi başka bir evcil hayvan varsa operasyon geçiren kedinizin mutlaka ama mutlaka tek başına kalabileceği bir ortam yaratmanız gerekmektedir. Aksi durumda istenmeyen durumlar karşısında kediniz zor durumda kalacaktır.

Kısırlaştırma Sonrası Beslenme

Kısırlaştırma sonrası beslenme konusunda bilmeniz gereken bazı konular var. Kedinizin kuru mama konusunda alışkanlığını bozmadan yeme içme alışkanlarına devam edebilirsiniz. Kedinizin operasyondan sonra ortalama 1 gün boyunca iştahsız olması doğal karşılanmaktadır. Bu yüzden de operasyondan sonra kediniz eğer mama veya diğer yiyeceklerinden yemiyorsa panik yapacak bir durum bulunmamaktadır.  Bu süreç uzarsa veteriner hekiminize danışmalısınız.

Kısırlaştırma sonrası metabolizma hızının yavaşlamasından dolayı kedilerde hızlı kilo artışı yaşanabilir. Bu nedenle kedinize uygun bir diyet programı düzenleyip kontrollü beslenmesini sağlamalısınız.

Kısırlaştırma Sonrası Dikiş

Kısırlaştırma sonrası dikiş 10-14 gün sonra veteriner hekim tarafından alınmalıdır. Ayrıca operasyon geçiren kedilerin çoğunda dikiş içten atılmaktadır. Ancak dıştan atılan dikiş ile operasyon yapılmış ise dikkatli olmanız gerekmektedir. Kedinizin o bölgeyi yalamak istemesi dikişlerin atmasına ve kedinizin ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir.

Kısırlaştırma Sonrası Vücut Direncine Dikkat Edin

Kısırlaştırma sonrası kendinizin vücut direncinin oldukça düşük olmasından dolayı virüsler zor durumda kalmasına neden olacaktır. Son derece steril bir ortamda kedinizi muhafaza ederek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu dikkat edilmesi gereken sürenin ise ortalama olarak 2 hafta boyunca sağlanması gerekmektedir. Yaraları iyileştikten sonra kendinizin normal yaşantısına dönmesinde herhangi bir sakınca bulunmayacaktır.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Yararları ve Zararları

Dişi Kedi Kısırlaştırma Yararları

Dişi kedi kısırlaştırma yararları arasında en belirgin olanı yumurtalık kanserinin önüne geçilmiş olmasıdır. Buna ek olarak rahim kanseri riskinde de ciddi oranda azalma görülmektedir. Bunların dışında dişi kedi kısırlaştırma işlemi bazı olumsuz davranışların da önüne geçmektedir. Dişi kediler yılda ortalama 3-4 kez kızgınlık dönemine girerler. Bu dönemlerde kediler sürekli miyavlar. Bu durum sizi zor duruma sokacaktır. Ayrıca birkaç kızgınlık dönemi çiftleşme olmadan geçirilirse depresyon riski ortaya çıkacaktır.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Zararları

Dişi kedi kısırlaştırma zararları dendiğine göze çarpan ilk gelişmenin kedinizde obezite sorununun ortaya çıkabileceğidir. Kısırlaştırma sonrası kedilerde enerji ihtiyacının düşmesi sebebiyle kilo almaya daha yatkın hale geleceklerdir. Obezite beraberinde başka rahatsızlıklara da sebep olabilir.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Ücreti

Dişi kedi kısırlaştırma ücreti konusunda belirlenmiş net bir fiyat tarifesi bulunmamaktadır. Ancak kısırlaştırma ücreti için ortalama olarak en az 400-600 TL olduğunu söyleyebiliriz. Bu operasyon için bazı büyükşehir belediyelerinin de hizmet verdiğini belirtmekte fayda var.

Dişi kedi kısırlaştırma gerekli mi?, dişi kedi kısırlaştırma iyileşme süreci, dişi kedi kısırlaştırma riskleri, dişi kedi kısırlaştırma fiyatı, dişi kedi kısırlaştırma dikiş, dişi kedi kısırlaştırma estetik dikiş, dişi kedi kısırlaştırma kaç aylıkken yapılır?, kedi kısırlaştırma caiz mi?, dişi kedi kısırlaştırma günah mı?, dişi kedi kısırlaştırma şart mı, dişi kedi kısırlaştırma yöntemleri, dişi kedi kısırlaştırma zararları konularında daha detaylı araştırmalar yaparak ya da veteriner hekime danışarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.

SSS

Dişi kediler ortalama olarak 4 aylıktan itibaren hamile kalabilirler. Bu nedenle kedinizi hamilelikten uzak tutmak istiyorsanız 4-6 aylıktan itibaren kısırlaştırabilirsiniz. Kısırlaştırma işlemi için uygun zaman hakkında veteriner hekiminiz size bilgi verecektir.

Dişi kedi kedi kısırlaştırma ameliyatı erkek kedilere göre daha uzun sürmektedir. Erkek kediler için kısırlaştırma ameliyatı 1 saat öngörülür. Dişi kedi kısırlaştırma ameliyatı ise ortalama 2-3 saat sürebilir.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Ücreti en az 400-600 TL'dir.

Dişi kedi kısırlaştırma operasyonu, kedinin karın bölgesi tıraş edildikten sonra karnından bir kesi açılarak gerçekleştirilir. Kedinizin yumurtalıkları alınır ve kısırlaştırma işlemi gerçekleşmiş olur.

Dişi kedi kısırlaştırma elbette şart değildir. Ancak yararları göz önünde bulundurulduğunda kısırlaştırma işleminin yapılması önem taşımaktadır.

Dişi kedi kısırlaştırma şart değildir. Ancak faydaları göz önünde bulundurulduğunda bu işlemin doğru bir tercih olacağı düşünülmektedir. Özellikle yumurtalık ve rahim kanseri risklerinin en aza indirilmesinde dişi kedi kısırlaştırma işlemi önem kazanmaktadır.

Dişi kedi kısırlaştırma işlemi genellikle kedi 6-8 aylıkken yapılır. Veterineriniz bu konuyla ilgili gerekli bilgiyi size verecektir.

Dişi kedi kısırlaştırma yapılmaz kızgınlık dönemlerinde olumsuz davranışlar görülebilir. Kedinin birkaç kızgınlık dönemini çiftleşme olmadan geçirmesi sonucunda depresyon riski ortaya çıkabilir.

Dişi kedi kısırlaştırma sonrası tuvalet eylemini gözlemlemelisiniz. Dikişlerinin kum, idrar veya dışkı gibi maddelerle kirlenip kirlenmediğini kontrol etmelisiniz. Bu süreci yaklaşık 1-2 hafta gözlemlemelisiniz.