1. Ana Sayfa
  2. Evcil Hayvan
  3. Chihuahua, Şivava Köpek, Şivava Özellikleri

Chihuahua, Şivava Köpek, Şivava Özellikleri

featured

Chihuahua kökeni Meksikadır. Şivava dünyada bilinen en küçük ırk köpeklerdir. Chihuahua boyutlarının küçük olması, taşımasının kolay olması, ev içerisinde rahatlıkla bakılabilmesi nedeniyle dünyada ve ülkemizde tercih edilen bir ırk olmasını sağlamıştır.

Chihuahua Soğuk Havaya Dayanıklı Değildir

Chihuahua sıcak iklim seven bir ırktır. Genellikle kısa tüylü olarak karşılaşırız ancak uzun tüylü olanları da vardır. Şivava ırkı alt tüy yapısının zayıf olması nedeniyle soğuk hava şartlarına dayanıklı değildir. Bu nedenle ev içerisinde bakılması gereken bir ırktır. Kış aylarında soğuğa karşı dayanıksız oluşlarından dolayı gezinti esnasında üzerlerine kıyafet giydirilmelidir.

Şivava Evde Beslenir mi?

Chihuahua, Şivava Köpek, Şivava Özellikleri

Şivava ev içerisinde fazlaca bakılan bir ırktır. Küçük olması nedeniyle de bir yerden bir yere götürmenin kolay olması, uçak seyahatlerinde kabinde yanınızda bulundurabilmeniz gibi ayrıcalıkları da bulunmaktadır. Cihuahua küçük boyuna aldırmadan çok fazlasıyla havlamayı seven bir köpektir. Ancak eğitildiğinde bu huyunu bırakabilir. Tabi cüsse olarak küçük olması havlama sesinin çok fazla duyulmamasını etkilemektedir. Bu nedenle apartman dairesinde beslenmeye uygun köpek türüdür.

Chihuahua Bakımı

Chihuahua orta derecede tüy döker. Kendi eşyalarına (oyuncak gibi) karşı aşırı sahiplenme duygusu vardır. Oyuncaklarını kimi zaman sahiplerine de vermez. Serin havalarda gezdirilirken kesinlikle bir kazak giydirilmesi gereken Chihuahua ırkı, soğuk havalara karşı dayanıklı değildir. Dışarıda gezdirilmekten hoşlanan ve aynı zamanda kucakta gezmekten de bıkmayan bir yapıya sahip olan bu köpek cinsinin daha sağlıklı kalabilmesi için günlük düzenli egzersizlerinin yaptırılması gerekmektedir. Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısa tutulmalıdır.

Chihuahua Sahipleneceklerin Dikkat Etmesi Gereken Nokta

Chihuahua, Şivava Köpek, Şivava Özellikleri

Chihuahua yavrusu sosyallik testlerinin yapılarak sahiplenilmeli. Aşırı çekingen ve utangaç olanlar tercih edilmemelidir. Çünkü yanlış üretilme ve yetiştirme sonucu sıkıntılı köpeklerle karşılaşılmaktadır. Genellikle evde bakılsalar da egzersizleri yaptırılmalı, tür dışı sosyalleştirme yaptırılmalıdır. Aksi takdirde mental sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Yanlış yetiştirmeye bağlı normal köpek gibi bakılmaması, sürekli kucakta bakılması sonucu çekiniklik davranışları, havlamaya yatkınlık, yabancı insanlara veya türdeş ve tür dışı canlılara karşı aşırı reaksiyon gözlenebilmektedir.

Chihuahua inatçı bir köpektir. Zeki, öğrenmeye açık yapıları sayesinde eğitimleri kolay olan bu köpekler, inatçılıkları ile bilindiği için sahiplerinin eğitim konusunda kendilerine güvenmeleri gerekir. Otorite kurmayı seven bir yapıları olduğu için Chihuahua eğitimi bazen zora girebilir. Ancak imkansız değildir.

Chihuahua Özellikleri
  ERKEK DİŞİ
Ağırlık 2-3 kg 1,5-2,5 kg
Boy 18-23 cm 15-20 cm
Renk Siyah, Beyaz, Çikolata Rengi, Krem Rengi, Altın Rengi gibi birçok renk varyasyonları bulunmaktadır.
Ortalama Yaşam Süresi 12–20 yıl
Karakter ve Özellikleri Sevimli
Heyecanlı
Atik
Uyanık, cesur ve cesaretli olması ile dikkat çeken bu küçük dostumuz son derece büyük bir köpek gibi davranışlar sergilemektedir. Genellikle kucak köpeği olarak bilinen Chihuahua köpeği sanılanın aksine özgürce dolaşmaktan zevk almaktadır. Son derce zeki olması ile komutları kolayca öğrenebildiği söylenmektedir.
Daha çok genç çocuklu aileler için uygun olan Chihuahua köpeği son derece iyi arkadaşlıklar kurabilmektedir. Küçük çocuklarla anlaşamamasının sebebi, onları her daim sesli ve gürültülü hareketlerde bulunuyor olmasıdır. Chihuahua köpeği daha çok sessiz ortamlarda yaşamayı sevmektedir. Ancak küçük bir çocuğa karşı da nazik ve sevecendir.
Chihuahua’lar sevgi dolu hayvanlardır, fakat inatçı yapıları ve yaptıklarının yanlarına kar kalmamasıyla ün salmışlardır. Bunların yanı sıra gözlem yetenekleri de oldukça gelişmiştir. Sevmedikleri bir şey olursa ortamdan hemen uzaklaşırlar.
Utangaçtırlar, korkuya genetik yatkınlıkları vardır. (Yavru seçiminde sosyal testleri yapılarak utangaçlığa en az yatkın olanlar sahiplenilmeli)
Genetik yatkınlıklar Patella luksasyonları (Diz kapağı çıkması)
Çapraz bağ lezyonları (Koltuktan atlarken, sıçrarken meydana gelebilmektedir.)
Hipoglisemi (Düşük şeker seviyesi)
Hidrasefhalus (Beyin kafatasına su toplanması doğmasal)
Legg perthes calves (Kalça eklemi dejenerasyonu)
Utangaçlığa bağlı anksiyete aşırı titreme gibi (Sahiplenirken sosyal davranışları incelenmeli)
Katarakt Genellikle genç katarakt olarak bilinen bu hastalık köpeklerde 1 ile 2 yaş aralığında görülmektedir. Nadiren de olsa ileri aşamada körlüğe sebebiyet vermektedir. Bu kalıtsal sorunu taşıyan köpekler çiftleştirilmemelidir.
Hemeralopia Gündüz körlüğü olarak bilinen bu hastalık genellikle yavru köpeğin sekiz haftalık olduğu dönemde sahibi tarafından kolayca fark edilebilmektedir. Hastalığın en belirgin yan etkisi yavrunun hareket halinde sürekli bir şeylere çarparak tökezlemesi olarak tanımlanır. Güneşe çıktığında oldukça sersem hareketler sergileten bu hastalık gece olduğunda ortadan kaybolmaktadır. Erken teşhis oldukça önemlidir.
Kalıtsal Polinöropati Bu hastalık genellikle yürüme bozukluğuna yol açması ile bilinmektedir. Köpekte koordinasyon ve dengesizlik durumuna yol açmaktadır. Genelde bir yaşının altındaki köpeklerde görülse de oldukça ani bir şekilde çıkabilmektedir. Bu hastalığa sahip köpek yürüme zorluğu çekebilir hatta düşebilir.
Havlamaya yatkınlık

SSS

Yaşadığı ortama oldukça kolay adapte olabilen Şivava Köpek ırkı apartman dairelerinde kolaylıkla yaşayabilir.

Kaliteli, kuru köpek mamaları kullanabilirsiniz. İçlerinde her türlü ihtiyacı giderecek karışımlar olduğu için, köpeğiniz rahatsız olmayacaktır.

Şivava eğitilmeye yatkın bir köpektir. Tuvalet ve basit itaat eğitimlerini uzmanlara danışarak kendiniz verebilirsiniz.

Yorum Yap