1. Ana Sayfa
  2. Köpek
  3. Alman Kurdu Özellikleri, Alman Çoban Köpeği Hakkında Bilgiler

Alman Kurdu Özellikleri, Alman Çoban Köpeği Hakkında Bilgiler

featured

Alman Kurdu dünyada bilinen ve en çok tercih edilen köpek ırkları arasındadır. Alman Kurdu kökenleri de isminden anlaşılacağı gibi Almanyadır. Alman Çoban Köpeği fiziksel güzelliği ve mükemmele yakın karakter yapısından dolayı popülerdir.

Alman Kurdu Fiziksel Özellikleri

Alman Kurdu dik kulaklara, parlak tüy yapısına, badem şeklinde koyu gözlere, vücuda oranlı iri bir kafa ve geniş bir göğüs kafesine, uzun bir sağrıya, bel hizasının aşağısında uzun bir kuyruğa, uzun ve güçlü adımlara sahip olmalıdır.

Alman Kurdu Eğitilebilirliği Çok Yüksektir

Alman Kurdu her türlü eğitim programına kolay adapte olabilen, hem görev hem de arkadaş köpek olarak oldukça fazla tercih edilen köpek ırklarındadır. Genellikle iş köpekleri olarak kullanılan Alman Çoban Köpeği, dikkatli, her an tetikte, korkusuz ve heveslidir. Çok zeki olduğundan ve çok çabuk öğrendiğinden çoban köpeği, bekçi köpeği, polis köpeği olarak kullanılmasının yanı sıra görme engelli bireylere rehberlik etmekte, arama-kurtarma hizmetlerinde ve de askeri alanlarda kullanılır.

Alman Kurdu Özellikleri, Alman Çoban Köpeği Hakkında BilgilerAlman Kurdu izleme, itaat, çeviklik flyball ve ring sporları gibi pek çok köpek etkinliğinde de başarılıdır. Hassas burnu, uyuşturucuların ve davetsiz misafirlerin kokusunu alır ve madenlerde patlama riskine karşı önceden uyarıda bulunabilir veya yerin 4.5 metre altındaki borularda oluşan gaz sızıntılarını haber verebilir. Alman Çoban Köpeği gerçekten mutlu olması için, hayatta bir görevi olmalıdır.

Alman Kurdu Çok İyi Aile Arkadaşıdır

Alman Kurdu cesaretli ve sadıktır. Alman Çoban Köpekleri aileleriyle birlikte olmayı severler ve yabancılara karşı da çok ölçülüdürler. Alman Kurdu, ait olduğu insanlarla birlikte olmak ister, çok uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Yalnızca gerekli olduğunda havlarlar. Alman Çoban Köpekleri çok güçlü bir koruma içgüdüsüne sahip olduklarından, yetişkin olduklarında aşırı korumacılıklarının önlenmesi için sosyalleştirilmelidir.

Alman Kurdu genç yaşlarda sıkı bir itaat eğitimi almalıdır. Alman Çoban Köpeği saygın bir yetiştiriciden alınmalıdır. Bazıları çekingen, ürkek ve korkudan ısırmaya yatkın olabilir. Bir yavrunun neslini dikkatlice araştırın. 

Alman Kurdu Bakım ve Belenme Önerileri

Alman Kurdu Özellikleri, Alman Çoban Köpeği Hakkında Bilgiler

Alman Kurdu sıcak ve soğuk havaya çok iyi adapte olabilir. Bu köpeklerin kürkü ikikatmandan oluşur. Birincisi deriyi kaplayan, yumuşak tüylü katman, ikincisi de daha uzun, yoğun tüylerden oluşan koruyucu katmandır. Alman Kurdu tüy bakımı düzenli tarama ve banyoyla sağlanabilir. Üstteki koruyucu tüyler yıl boyunca hep dökülürken, alttaki katman yılda 2 kere dökülür. Tüylerine düzenli bakım uygulamazsanız, alt katmanın sağlıksız hale gelerek matlaşma riski vardır. Bu da deride döküntülere ve yer yer kel bölge oluşumuna sebep olabilir. Bu sebeple tüy bakımını ciddiye alınmalıdır.

Alman Kurdu beslemede dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Fazla miktarda mamanın bir anda verilmesi, uzun açlıklar sonrası hızlı bir şekilde mamanın tüketimi esnasında mama ile birlikte fazla miktarda gaz mideye gidecek ve besleme yapıldıktan sonra sıçramaya, ani dönüşlere dayalı egzersizler yaptırılması sonucu  mide dönmesi diye bilinen gastrik dilatasyon volvulus olguları gözlenmektedir.

Semptom olarak;

  • Karın bölgesinde ani şişme
  • Halsizlik, ilerleyen durumlarda koma
  • Başarısız kusma girişimleri
  • Karında ağrı
  • Kambur durma
  • Huzursuzluk
  • Aşırı salya salınımı gibi bu tarz semptomları hayvanınızda gözlemliyorsanız çok hızlı bir şekilde veteriner kliniğine götürülmeli, Veteriner hekiminize yeterli bilginin eksiksiz verilmesi önem taşımaktadır aksi takdirde hayvanınız kaybedebilirsiniz. Bazen yapılan müdahaleler de yetersiz kalmaktadır bu yüzden dolu mideyle egzersiz yaptırılmamalıdır.
  ERKEK DİŞİ
Ağırlık 30-40 kg 20-35 kg
Boy 60-65 cm 55-60 cm
Renk 1)Tamamen siyah
2) Bicolor (2’li renk)
3) Sable Renk
4) Beyaz Renk
Ortalama Yaşam Süresi 10-15 yıl
Karakter ve Özellikleri İtaatkâr, Zeki, Meraklı, Atik, Sadık, Emin, Cesur, Uyanık
Sosyal ve zeki olan mizacı aynı zamanda çok kolay eğitim almasını da sağlar.
4-5 yaşındaki çocuğunuzu yanına bırakabilirsiniz. Emin olun ki onun çocuk olduğunun bilincindedir. Çocuğa zarar vermek bir yana gelebilecek zararlardan onu canı pahasına koruyacaktır.
Alman Çoban Köpeği gayet güvenilir bir bekçi köpeğidir.
İçgüdüsel bir alan koruma ve şahıs koruma özelliği vardır. Bu özelliği doğru bir eğitimle pekiştirilirse ortaya mükemmel bir koruma köpeği çıkar
Genetik yatkınlıklar Kalça displazisi: Kalça çıkıklığına genetik yatkınlıkları vardır bu yüzden 7-8 aylık iken kalça grafilerinin çekilip kontrol edilmesinde fayda vardır.
Dirsek displazisi
Dilate kardiyomiyopati Kalp kasının fonksiyon bozukluğu) gibi kalp hastalıklarına çok yüksek düzeyde genetik yatkınlıkları vardır.4-6 yaşlarda kalp EKG'lerinin çekilmesinde fayda olacaktır.
Pankreas enzim yetmezliğine genetik yatkınlığı vardır.
Sindirim sistemleri oldukça hassastır.
Dermatolojik hastalıklara yatkınlıkları vardır.

SSS

Alman Kurdu eğitime çok yatkın bir köpektir. Bir çok alanda sıklıkla kullanılan ırkların başında gelir. Tuvalet ve temel itaat eğitimlerini istikrarlı çalışarak kendininiz verebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz uzmanlardan yardım almanız.

Alman Kurdu akıllı, çevik ve sadık bir köpek ırkıdır.

Kaliteli, kuru köpek mamaları kullanabilirsiniz. İçlerinde her türlü ihtiyacı giderecek karışımlar olduğu için, köpeğiniz rahatsız olmayacaktır.

Alman Kurdu fiyatları değişkenlik gösteren bir aralığa sahiptir. Kalitesine ve çalışma şekline güvendiğiniz bilindik yerlerden almanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap